Co tento neobvyklý tým udělal? Dvacet budek! A čím je to významné?
Jde o první rok dlouhodobé spolupráce na ochranu ohrožených dravců v našem region. Začínáme sýčkem, který je jedním ze symbolů ztráty životního prostředí a hnízdních příležitostí, nejen na Kladensku. Zároveň ale představuje i naději. Tajemný hlas této sovičky dřív vzbuzoval bázeň a pověry, dnes vzbuzuje nadšení ochranářsky smýšlejících lidí. Sýček není žádný exot z pralesa, vždy byl vázaný na člověka, takže jeho přirozené prostředí mu můžeme zase vrátit. Nepotřebuje mnoho. Dobře se mu daří na okraji vesnic s tradičními políčky a zahrádkami. A hlavně potřebuje domov – tradičně to byly polorozpadlé hospodářské budovy, těch je dnes pomálu, a tak ornitologové staví budky.
A právě tady se ideálně nabízí spolupráce mezi ornitology a našimi šikovnými studenty oboru Nábytkářská a dřevařská výroba. Kluci nábytkáři druhého ročníku si na závěr školního roku vyzkoušeli pocit zadostiučinění, když vlastníma rukama vytvoří něco pro strádající přírodu kolem nás.
Největší hrozbou pro živočichy kolem nás je lidská apatie, a naopak největší nadějí je vzdělání a z něj plynoucí štědrost. Aktivní vzdělání učí schopnost dát ruku k dílu nejen abychom si vydělali na rohlíky a pivo, ale abychom pomohli světu kolem nás. Propojením nevládních organizací a vzdělávacích institucí nejen že chráníme sýčka, ale především připravujeme novou generaci na to, že budou muset vzít svět do vlastních rukou. Ukazujeme jim, co je velkorysost.
Autorem článku je Jiří Hulcr, School of Forest Resources and Conservation University of Florida - Gainesville
Tento projekt byl navržen, a materiál pro něj financován právě Jiřím Hulcrem, rodákem z Horní Kamenice u Vraného, dnes profesorem na lesnické fakultě na University of Florida v Gainesville, na Floridě v USA. Jiří se pravidelně vrací na rodné Kladensko a podporuje zdejší vzdělávání a ochranu přírody, od budek pro sýčka po osvětu o zdravých rybnících. Tento rok vydal knížku Kůrovci, která popisuje roli těchto broučků v ekologii lesa a legračním stylem kontrastuje život kůrovců a lidí.
Těšíme se na další spolupráci.
Jana Bláhová, ředitelka školy